Beden Olumlama Hareketi

Kendimizi bildik bileli kafamızı çevirdiğimiz her moda dergisinde ve her podyumda tek tip vücut şekli gördük. Tıpa tıp aynı vücut binlerce farklı kadın üzerinden tekrar ve tekrar medyada yer buldu. Bütün güzel kadınlar hep aynı görünüyordu, bu da demekti ki ya bizde öyle görünecektik ya da mutsuz olacaktık. İdeal vücut kovalamacasında eğer ki vücudumuzu değiştiremiyorsak “kusurlarımızı” saklamak için giyinmeliydik. Kilolu olduğumuz yerleri kapamamızı, ince olduğumuz yerleri büyütmemizi söylediler. Televizyonlardaki stil programları önerilerini hep ideal vücuda ulaşmamız için verdi. Bacakların kalınsa kısa etek giyme, kilolu yerlerine dar giyme, göğüslerin küçükse destekli sütyen kullan, boyun kısaysa… Hayatınız boyunca bunlardan kaç defa duydunuz ya da söylediniz?

Peki neden kendimizi olduğumuz gibi kabul edip, mutlu olmayı seçmiyoruz?

Dünyada binlerce çeşit vücut tipi varken hepimiz tek tip vücut şekli peşinden koşturuyoruz. Hepimizin vücuduyla alakalı en az bir kompleksi varken bu komplekslerin hiçbirini aslında biz oluşturmadık. Beden olumlama hareketi sadece tek tip vücudun güzel olarak algılanıp diğerlerinin dışlanmasının ne kadar saçma olduğuna dikkat çeken bir hareket. Bu hareket sayesinde son zamanlarda medyada ve moda dünyasında çeşit çeşit vücut tipleri ve şekillerine sahip kadınlar gördük. Çoğumuz aslında ilk defa gerçek ve normal olanın bu olduğunu fark ettik! Bu yeni nesil yüksek özgüvenli kadınlar kendilerini olduğu gibi seviyor ve çok da güzel görünüyorlardı. Vücutlarında kusur bulunmasını reddediyorlardı. Bir anda bütün o kompleksler anlamsızlaşıyordu…

Sende bir dahaki aynaya bakışında gözündeki perdeyi kaldır ve olduğun gibi ne kadar güzel olduğunu görmeyi dene. Kıyafet seçimini başkalarının kurallarına göre değil de içinden geldiği gibi yap. Unutma, moda seni değiştirmek için değil, olduğun o eşi benzeri olmayan insanı ifade etmen için var!